Skip Navigation

Warhawks Athletics

James Madison High School

.

Warhawks Athletics

James Madison High School

Warhawks Athletics

James Madison High School

Hall of Fame


James Madison High School Hall of Fame

Those selected to join the Hall of Fame must have met one or more of the following criteria:

  • Must be a graduate of James Madison High School
  • Must have graduated from high school at least 7 (seven) years ago.
  • Demonstrated outstanding success in academics, athletics or leadership.
  • Made an outstanding contribution to the students and staff of James Madison as a teacher, coach, and administrator or as a member of the community.
  • Demonstrated a recognizable degree of proficiency in these areas after graduation from James Madison.

Instructions:

  • Download a Hall of Fame Nomination Form - (docx )
  • Any alumnus or friend of Madison may submit a name for nomination.
  • Self-nomination is acceptable.
  • An official nomination form must be completely filled out for each nominee and emailed or postmarked by March 30 of each year to be considered for induction.
  • Hall of Fame members are selected every other year

If you have any questions regarding the Hall of Fame Nomination process, please contact Chris Kuhblank, Assistant Director of Student Activities at ckuhblank@fcps.edu, or Director of Student Activities John Kenny at jakenny@fcps.edu

Hall of Fame Membership Meeting:  Friday, April 20, 2018, JMHS Room 129

Hall of Fame Recognition at Football Game: Friday, November 2, 2018 at 7pm

Dinner and Formal Induction Ceremony: Saturday, November 3 at 6pm, Westwood Country Club

 

 
 
 2016 class of inductees:
John Johnson '93
Annie Nielsen '93
Chris Seeger '93
Sean Fletcher '09
Girls State Champion Basketball Team '93
 

1996 Inductees:

Tony Bennett ‘ 63

Ronnie Glaze ‘ 64

Roger Hatcher ‘ 69

Jay Franklin ‘ 71

Bobby Brower ‘ 78

Carmel Keilty ‘ 80

Jim McNamara ‘ 83

Kathy Matthew ‘ 85

Coach Pat Dean

1997 Inductees:

Dick Dost ‘ 66

Ron Slingerman ‘ 68

Joann Dost ‘ 69

David Hall ‘ 77

Mark Merrell ‘ 79

Joey Jauch ‘ 88

Coach Clint Hannah

1998 Inductees:

Preston Blackwell ‘ 62

Andre Polly ‘ 69

Mike Wallace ‘ 69

Roger Neighborghall ‘ 72

Janet McGee ‘ 76

Martha G. Averso ‘ 77

Lenny Schultz ‘ 83

Michel Hall ‘ 87

Coach Chuck Sell

 

 

1999 Inductees:

Pete Wrenn ‘ 62

Jimmy Upperman ‘ 64

Charlie Ostlund ‘ 69

Tom Embrey ‘ 71

Lori Tiller ‘ 72

Carol Murphy ‘ 74

Jackie Freeman ‘ 91

Chris Hardy ‘ 91

Coach Tom Christie

2000 Inductees:

Charlotte Baughman ‘ 62

Sharon Coulter ‘ 67

John Lingenfelter ‘ 71

Kristyn A. Goodman ‘ 88

Cindy R. Browning ‘ 89

Justin May ‘ 90

Coach Don Roth

2001 Inductees:

Bob Rupp ‘ 63

Gerry Morin ‘ 81

Ashley Cordell Cook ‘ 90

Julie S. Aslaksen ‘ 92

Denise Wojciech ‘ 92

 

 

 

 

 

 

2002 Inductees:

Cindy Hicks Simer ‘ 67

Jimmy Garland ‘ 69

Jonathan Hall ‘ 85

Michelle Bertocchi ‘ 90

Windsor Coggeshall ‘ 93

1968 Baseball Team

(State Champions)

2003 Inductees:

Johnny Sessions ‘ 69

Eddie Blackburn ‘ 70

Mike Colbert ‘ 84

Zach Smerdzinski ‘ 96

Katie Smrcka-Duffy ‘ 96

Coach George McLean

1979  Softball Team

(State Champions)

2004 Inductees:

Cheryl Newgaard ‘68

Ted Savia ‘70

Missy Thornhill ‘80

Tim Hecht ‘83

Michelle Rhodes ‘89

Margaret Birch

1971 Baseball Team

(State Champions)

2005 Inductees:

Wayne Martin ‘67

Rhondi Adair ‘76

Pat Wernig ‘83

Bart Lammerson ‘91

Coach Pat Deegan

1984 Softball Team

(State Champions)

2006 Inductees:

Gary “Doc” Basil ‘83

Mike Kelly ‘80

Morgan Marr ‘99

Mike Nielson ‘89

Joe Pilch ‘95

1987 Softball Team

(State Champions)

 

2007 Inductees:

Diane Sisley Adams ‘82

Mark DiCicco ‘97

Nancy Engel Douglass ‘84

Nicole Jones ‘98

Coach Joe Verciglio

1990 Golf Team

(State Champions)

 

2008 Inductees:

Scott Clark ‘70

Cheryl Willson DeSantis ‘88

Geraldine Hicks Hall ‘65

Katie Ruckert ‘02

1988 Girls Softball Team

(State Champions)

 

2009 Inductees:

Kate Gaertner ‘89

Braxton T. “BT” Good ‘02

Jonathan J. “JJ” Hollenbeck ‘02

Amanda York ‘90

1989 Girls Tennis Team

(State Champions)

2010 Inductees:

Herbie Hecht ‘79

Greg Ehrnman ‘93

Matt Foley ‘03

Coach Ernie Tolton

1990 Girls Tennis Team

(State Champions)

2011 Inductees:

Johnny Ayers ‘04

Mary Beth Brown ‘04

Rick Lipscomb ‘79

Nicole Mitchell ‘93

1991 Girls Basketball Team

(State Champions)

2012 Inductees:

Coach Tom Cooke                                   

Joan Humphries Hunter ‘81

Daria Ivan ‘93

Greg Jones ‘75

Laura Reichert ‘05

1989 Softball Team

(State Champions)

2013 Inductees:

Lauren Frankiewicz ‘05

1992 Golf Team

(State Champions)

2002 Baseball Team

(State Champions)

 



http://warhawksports.org
Advertisement Advertisement